کتاب : کوکلنیالیسم

استعمارگر نزدیک و استعمارگر دور

دکتر پژواک کوکبیان

Please wait while flipbook is loading. For more related info, FAQs and issues please refer to DearFlip WordPress Flipbook Plugin Help documentation.

استعمارگر نزدیک به کشوری اطلاق می شود که منافع و اهداف نیروی بیگانه (استعمارگر دور) را در رابطه با مردمان و سرزمین آبا اجدادی دنبال می‌کند، و در راستای تخریب و استثمار منافع مردمان مشخص و بخصوصی از لحاظ جغرافیایی، گروه زبانی، نژادی و فرهنگی حکمرانی و فرمانروایی می‌کند. یکی از نمودهای این‌گونه استعمار برنامه‌های دولت ایران در جهت اجرای سیاست زمین سوخته سرزمین بلوچستان و تخلیه آن سرزمین از مردمانش می‌باشد.
زمانی که از سرزمینی، گروه و طبقه حاکمی براساس روابط استعماری بر دیگر بخش حکم راند و منافع قدرتی خارجی را تامین کرد آنگاه او با نسخه و متدهای استعمارگرایانه بر استعمارزده حکومت کرده است و وی استعمارگر نزدیک اوست. این استعمارگر نزدیک ماهاراجەهای دوران نوین می‌باشند.
دلیل استفاده استعمارگر دور از استعمارگر نزدیک و وابستگان به این دلیل است که چهره زشت و کریه و خون‌ریز و غارتگر یک خارجی با چهره ای آشنا، همزبان و به ظاهر دلسوز جایگزین شود. استعمارزده برضد نهاد و کسی که احساس کند از خودش و برای خودش می‌باشد قیام نمی‌کند.
بزرگی و گستره استعمارگر نزدیک در دنیای امروز ممکن است به بزرگی یک نژاد، قوم، گروه زبانی و یا صنف و شغل باشد.

چپاول ، غارت و استثماری که بین استعمارزده و استعمارگر نزدیک درجریان است، استعمارگر نزدیک را دیگری مستعمره تعریف می‌کند. دیگری مستعمره، همان استعمارگر نزدیک اوست.
برای بلوچستان و کوردستان، ایران استعمارگر نزدیک و بریتانیا استعمارگر دور است، زیرا که ایران از روشها، شیوەها و برنامەهای استثماری رونویسی مینماید که از همان روشهای کلاسیک استعمار بریتانیا تبعیت می‌کنند.

نسخه انگلیسی کتاب در آمازن قابل دسترسی و ابتیاع است
https://www.amazon.com/dp/0995296421/