به قتل عام کوردها در ایران پایان دهید

Sign English Version
بەڵگەی کوردی

به قتل عام کوردها در ایران پایان دهید
رفراندم برای کوردستان (ڕۆژهەڵات)

جناب آقای رئیس،

ژینا امینی  دختر 22 ساله کورد اهل سقز که شامگاه سه شنبه 22 شهریور 1391 (13 سپتامبر 2022)‌مورد ضرب و شتم ماموران گشت ارشاد تهران قرار گرفت و به کما رفت، بر اثر شدت جراحات جان باخت. ژینا به همراه تعدادی دیگر دستگیر شد اما فقط وی در بازداشت مورد قتل قرار گرفت، زیرا که وی دختری کورد بود.

کوردستان سرزمینی باستانی، با مردمانی صادق، توانا و دلیر است که مورد استعمار، استثمار و جنایت دولت ایران  قرار گرفته است. تاریخ ایران پر از چرخه تکراری جنایت و استعمار است که در آن دولتهای ایرانی با ایدئولوژی های رنگارنگ و متفاوت ولی با محوریت شوینیسم به قدرت می رسند و در نهایت به شکل رژیم و دولت استعمارگر پیش از خود تبدیل می شوند. سالهاست که فریاد دادخواهی از ظلم از داخل کوردستان (تحت اشغال ایران) نادیده انگاشته می‌شود. سازمانهای محلی، ملی و بین المللی حقوق بشری گزارشات مکتوب از جنایات و اعمال خودسرانه نیروهای امنیتی ایران در استان های ایلام، کرمانشاه، کردستان(استان) و آذربایجان غربی ارائه کردەاند. هویت، هستی و زندگی مردمان کورد به عناوین و بهانەهای متفاوت انکار و نابود می‌شود. آزادی های اساسی و بنیادی ملت کورد زیر پا نهادە شدە و طی یک فرایند سیستماتیک، آنان بازداشت، شکنجه و اعدام می‌شوند. سالهاست که نیروهای امنیتی شبانه به خانەها هجوم آورده و جوانان و ساکنان این سرزمین را دستگیر و بدون روال قانونی و وجود دادگاههای صالحه محاکمه و مجازات می‌کنند. اسامی هزاران قربانی در بایگانی تاریخ و سازمانها موجود میباشد. اطلاعات و مشخصات بسیاری از ناپدیدشدگان هنوز در دسترس نیست. این جنایات سیستماتیک اعمال می‌شود.

ادامه زندگی برای مردم کورد در چارچوب ایران غیرممکن شده است. اصل 27 میثاق بین‎المللی درمورد حقوق مدنی و سیاسی مردمان اقلیت در یک جغرافیا مقرر می‌کند که: «در کشورهائی که دارای اقلیت‎های قومی، مذهبی یا زبانی هستند، افراد متعلق به هر یک از اینگونه اقلیت‎ها نباید از آزادیهای فرهنگی خود، اجرای مناسک مذهبی خود، یا استفاده از زبان خود در کنار دیگر اعضای اتنیک شان در جامعه محروم باشند». جامعه بین المللی مسئول اعمال ابزارهای دیپلماتیک، انسان دوستانه و دیگر امکانات لازم برای محافظت از مردم کوردستان دربرابر جنایات و تروریسم دولت ایران می‌باشد.

دولت ایران به دلایل ذیل مرتکب نسل کشی (genocide) و جنایت سیستماتیک برضد ملت کورد شده است.

  • سیاست دولتی و سیستماتیک بلندمدت امحای هویتی، اقتصادی و جغرافیایی جهت تغییر هویت شهرهای کوردستان، با استفاده‌ از امکانات رسانه‌ ای، نظامی، سیاسی و آموزش و پرورش دولتی در جریان می باشد، که موجب ویرانی شهرها و تخریب روستاهای کوردستان شده و مردم را در سرزمین باستانی خود آواره، فقیر و مجبور به کوچ اجباری به سایر مناطق نموده است.
  • نابودی سیستماتیک اقتصادی با بهرەگیری ازنیروی نظامی، قوانین و مقررات غیردموکراتیک، منجر به استعمار اقتصادی، چپاول موادخام، فقر مطلق و خودکشی گسترده شده، بطوریکه ١٥٠٠٠٠ تا ٢٠٠٠٠٠ نفر به وضعیت اسفبار کولبری دچار هستند.
  • زندانیان سیاسی کورد بالاترین آمار زندانیان دربند ایران را دارند. دهها کورد با اتهام‌های سیاسی و امنیتی در زندان‌های ایران اعدام شده و یا در انتظار اجرای احکام اعدام میباشند و در مواردی هیچ نهاد حقوق بشری از وجود آنها اطلاع کافی ندارد. رژیم ایران با تهدید و دستگیری و شکنجه اعضای خانواده‌‌های آنان از بازتاب یافتن نام این افراد جلوگیری می‌کند. قریب به‌ اتفاق این زندانی‌ها بدون دسترسی به‌ وکیل تنها در دادگاه‌های چند دقیقه‌ای به‌ اعدام یا زندان‌های طولانی مدت محکوم شده اند.
  • جنگلها و محیط زیست استانهای کوردنشین به صورت دورەای و عمدی توسط نیروهای نظامی آتش زده میشوند تا درکوتاه مدت با هرگونه خیزش مردمی مقابله شود و در بلندمدت سرمایه ملی کوردستان نابود شود.
  • مخالفان و رهبران کورد، در سرزمین و کشورهای دیگر توسط دولت و سازمان های ایرانی قتل عام و ترور شدەاند.
  • آموزش و استفاده‌ از زبان کوردی در مدارس و ادارات به عنوان یکی از ابتدایی ترین حقوق یک انسان، ممنوع میباشد.

کوردهای تحت استعمار ایران همواره و خصوصا در سالهای ١٩٤٦، ١٩٨٠، ١٩٩٠ مبارزات خود را با حمایت گسترده مردم کوردستان، برعلیه تروریسم دولت ایرانی ادامه دادەاند ولی دولت ایران سبعانه این خیزشها را تحت بهانەهای متفاوت همچون فتوای جهاد آقای خمینی سرکوب کرده است. ازآن هنگام هزاران نفر از مردم بی‎گناه و ده‎ها مبارز کورد کشته شده و رهبرانشان درخاک اروپا ترور گردیده‌اند. مردمان کورد محبوس در جغرافیای ایران در معرض نسل کشی جدی قرار دارند.

ملت کورد دیری است به پیکار جهانی علیه تروریسم ملحق شده و در این راه، مبارزات، مقاومتها و هزینەهای زیادی در کارنامە خود به ثبت رسانده است و قهرمانیهای نیروهای کورد درخط مقدم مبارزه علیه داعش در عراق و سوریە، و نیز حوادث کوبانی و شنگال نمونەهای بارز این مدعاست.

امروز کوردها با داعش ایرانی در مبارزه میباشند، ما کوردها به این نتیجه رسیده ایم که ادامەی حیات در چهارچوب مرزهای ایران برای ملت کورد غیر ممکن شده است، ملت کورد هم از طرف دولت ایران (دولتهای پیشین و فعلی) و هم از طرف اپوزیسیون داخلی و خارجی مورد تهدید است و اکنون حمایت جهانی جهت جلوگیری از نسل کشی ضروری میباشد.

ما امضا کنندگان این نامه بر حق زندگی آزاد ملت کورد تأکید کرده، جهت جلوگیری از تکرار جنایاتی که در مدت نود و دو سال اخیر در کوردستان رخ داده است، درخواست مینمائیم:

١- ما از شورای امنیت سازمان ملل درخواست می‌کنیم که بر اساس ابزارهای ممکن، ایران را وادار نماید که اعدامها را فورا متوقف و زندانیان سیاسی کوردستان را آزاد کند.
٢- ما از شورای امنیت سازمان ملل متحد و جامعه جهانی درخواست می‌کنیم که براساس اصل مسئولیت برای محافظت  (R2P) تدابیری اتخاذ کند که دولت ایران نابودی هدفمند مردمان و غیرنظامیان را متوقف کند. اگرچه منطقه پرواز ممنوع پاسخ کامل به این مشکل نیست، اما در شرایط کنونی راه حل بهتری موجود نمی‌باشد.
٣- خواهان برگزاری رفراندم در کوردستان تحت اشغال ایران با نظارت سازمان ملل و سایر سازمانهای بین المللی به منظور تعیین سرنوشت این بخش از کوردستان می‌باشیم.

با احترام

پژواک کوکبیان

این نامه با امضاهای آن به دبیرکل سازمان ملل، ریاست جمهوری ایالات متحده، اتحادیه اروپا و شورای امنیت سازمان ملل ارسال می‌گردد.

جهت امضا به لینک زیر در سایت کاخ سفید مراجعه کنید

امضا نسخه انگلیسی در سایت کاخ سفید