فقر و تنگ دستی در ایلام ثروتمند

سراسر استان ایلام سرشار از منابع نفت و گاز است. ایلام از لحاظ نفت سومین استان و از لحاظ گاز دومین استان کشور میباشد. بیش از ١١درصد منابع گازی ایران در استان ایلام است و همچنین بیش از ٤ درصد کل منابع نفتی ایران! شمال و شمال شرق و شرق استان سرشار از ابر مخزنهای گازی و غرب و جنوب غرب استان دارای منابع عظیم نفتی است. استان ایلام در جغرافیای غرب تا جنوب غرب ایران یکی از کانون های اصلی تولید نفت و گاز ایران میباشد. این استان بعد از خوزستان دومین غول نفتی ایران به حساب می آید. به گفته متخصصین صنعت نفت و گاز، بیش از ١١درصد از منابع گازی و بیش از ٤ درصد از منابع نفت ایران در داخل استان ایلام قرار دارد. بدون شک دومین ذخیره بزرگ گازی ایران بعد از پارس جنوبی، استان ایلام میباشد. متاسفانه در سالیان اخیر به دلایل متعدد از منابع عظیم نفت و گاز این استان چندان بهره برداری نشده است به گونه ای که تاکنون تنها سه منطقه عملیاتی در این استان در حال بهره برداری از منابع طبیعی و ذخائر آن هستند! این سه منطقه شامل منطقه گازی تنگ بیجار، تولید کننده گاز مورد نیاز استانهای غربی ایران ، منطقه نفتی دهلران و منطقه نفتی چشمه خوش میباشد.

منطقه گازی تنگ بیجار در ٧٠ کیلومتری ضلع غربی شهر ایلام و در بخش چوار (از توابع شهرستان ایلام) میباشد. گاز این میدان ترش بوده و پس از استخراج برای پالایش به پالایشگاه گاز ایلام (واقع در دو کیلومتری شهر چوار از توابع شهرستان ایلام ) منتقل میشود. هم اکنون از مجموع ٣٦ حلقه چاه که برای بهره برداری از این میدان گازی پیش بینی شده است، تنها ٥ حلقه چاه حفاری شده است. تولید گاز این میدان روزانه ٨ میلیون متر مکعب و میزان میعانات گازی آن نیز بیش از ٥٠٠٠ بشکه در روز میباشد. تنگ بیجار تنها میدان گازی استان ایلام نیست! اما تنها میدان گازی در حال تولید آن است! در حوزه شمالی استان ایلام ابرمخزن های گازی دیگری همچون میدان کبیرکوه ( واقع در شهرستان بدره از توابع ایلام ) میدان گازی هلیلان (واقع در شهرستان چرداول از توابع ایلام ) میدان گازی کمانکوه ( در مجاورت میدان گازی تنگ بیجار ) میدان گازی باباگیر (واقع در بخش زرنه شهرستان ایوان از توابع ایلام ) میدان گازی میمک (واقع در بخش صالح آباد در ٢٠ کیلومتری شهر ایلام) میدان گازی چوار (در ١٥ کیلومتری شهر ایلام) و … نیز وجود دارد که متاسفانه به دلایل متعدد هنوز مورد بهره برداری قرار نگرفته اند.

میادین نفتی دهلران و چشمه خوش ( واقع در ٢٠ و ٥٠ کیلومتری شهر دهلران از توابع استان ایلام) اصلی ترین تولیدکنندگان نفت شرکت نفت مناطق مرکزی میباشند. این میادین فعال بوده و روی هم رفته روزانه بیش از ١٧٠ هزار بشکه نفت از چاههای آنها استخراج شده و متاسفانه به دلیل نبود پالایشگاه نفت در سطح استان ایلام به استان خوزستان منتقل میشود و از انجا به اصفهان شهری کویری که یک قطره نفت ندارد، حوزه جنوبی ، جنوب غربی استان ایلام سرشار از نفت بوده و علاوه بر میادین دهلران و چشمه خوش دارای میادین نفتی دیگری نیز میباشد. از جمله میادین نفتی آذر و چنگوله مهران ( از توابع ایلام، در ٩٠ کیلومتری جنوب غربی شهر ایلام ) که در ردیف چند میدان بزرگ نفتی ایران قرار دارد. همینطور میادین نفتی دانان و مورموری ( واقع در شهرستان آبدانان از توابع ایلام ). میدان نفتی بانکول در شهرستان ایوان، میدان نفتی قلندر ( در شهرستان سیروان ) و … به جرات میتوان گفت سراسر خاک استان ایلام سرشار از منابع نفت و گاز است.
و اما تا اینجا از پتانسیل های عظیم و بالاقوه این استان محروم با دادهایی که خود حکومت مرکزی نیز بر صحت آن اذعان و اقرار میکند نگفتیم که باز خورد این همه معادن و ذخائر طبیعی و قابل دسترس کوچترین منفعتی به حال مردم بومی و استان ایلام نداشته باشد. مردم ایلام با وصف تمام این منابع و ثروت فقیرترین و متروک ترین استان کشور به حساب می آید . در پی و به تبعیت از این دسته تبعیض ها و اجحاف های هدفمند و کاملا برنامه ریزی شده از طرف حکومت استبدادی ایران پدیده هایی از قبیل بیکاری ، فقر و تنگدستی و اخیرا خودسوزی و خودکشی نیز در بین جوانان و مردم این منطقه رو به افزایش بوده است .

ایلام به اندازه‌ی قطر منابع نفت و گاز دارد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت ایلام گفت: منابع عظیم نفت و گاز ایلام با کشور قطر برابری می‌کند، آری طبق روال و عادت فرافکنی و سوق افکار برون مرزی به منظور جذب فرصتهای احتمالی و عقد و تحکیم قراردادها و سوق شرکتهای سرمایه گذار به داخل کشور از داشته ها و ثروت طبیعی استان ایلام خرج می کنند اما جوانان تحصیلکرده‌ استان دغدغه شغل و آینده نابسامان را دارند.
بیشترین و مهم‌ترین نیاز جوانان امروز اشتغال است.
بسیاری از جوانان نخبه و اثرگذار در چرخه اقتصادی و اجتماعی کشور تربیت شده‌اند، اما فاقد شغل هستند، و نمی‌توانند از علم و توان خود برای پیشبرد اهداف کشور استفاده کنند، آیا استانی با این منابع عظیم باید جوانانش بیکار باشند؟

فاشیزم فارس :

با نگاهی مختصر و با اندک دقتی در ساختار منابع انسانی شرکت نفت و گاز غرب، واقعیتهایی بسیار دردناک کاملا مشهود است. در تمام مناطق عملیاتی تحت پوشش این شرکت از چشمه خوش و دهلران و سرکان تا تنگ بیجار و نفت شهر به ناعدالتی و مغدور کردن مواجه میشویم! ستاد مرکزی این شرکت در شهر کرمانشاه قرار گرفته است، اکثریت ٩٠ درصدی سمتهای مدیریتی و ریاستی در مناطق عملیاتی در اختیار غیر بومی ها قرار گرفته است! البته ناگفته پیداست که در مورد ستاد اداری این شرکت ١٠٠ درصد تمام نیروها اعم از مدیریت و راس باند تا نیروهای خدماتی همه و همه را نیروهای غیر بومی و به ویژه از قوم فارس هستند ، با در نظر گرفتن عقلیت سیاسی و منعطف با حقایق می توان این پدیده را جز سناریویی که منشا آن از عدم تقسیم قدرت و حتی ثروت جاری و ساری می شود و با توجه به تجربه دیرین اینگونه بی لطفیها و تحقیر ها از طرف حکومت مستبد و فاشیست حاکم بر منطقه با اتکاء به هژمونی همه جانبه قدرت سیاسی و اقتصادی و … می توان رابطه مستقیمی با دلیل این سیاست در آن منطقه که به جز ملیت و کورد بودن نمی باشد هیچ دلیل دیگری نمی تواند داشته باشد.

اما با در نظر گرفتن تمام این کاستی ها و دیگر تجربیات محسوس و ملموسی که مردم منطقه از حکومت فاشیستی و تمامیت خواه ایران دارند خود را به نرم افزارهایی بسیار قوی که سر منشأ آن ارتقاء سواد و شعور سیاسی که بی تأثیر از معادلات اکتیو منطقه نیست همراه و هماهنگ کرده اند و دگراندیشی و باورهای عمیق ناسیونالیستی کوردی در این منطقه بسیار مدنی تر و سیاسی تر از همیشه حاضر به انجام و تثبیت تغییرات اساسی در راه سرنوشت خود هستند . امید است این افکار هر چه سریعتر موجبات خلق و پدید آوردن آلترناتیوی شایان را برای این معضل ملی کوردها شامل شود.

 

فریبرز آبدانان

Website | + posts